Sentence krivično pravo > Procesno

NEDOZVOLjEN ZAHTEV ZA ZAŠTITU ZAKONITOSTI

Ako se postupak vodi zbog krivičnog dela za koje je propisana kazna zatvora od osam godina ili teža kazna-okrivljeni mora imati branioca od prvog saslušanja do pravnosnažnog okončanja krivičnog postupka.

 

Vrhovni kasacioni sud je odbacio kao nedozvoljen zahtev za zaštitu zakonitosti izjavljen od strane branioca po službenoj dužnosti okrivljenog, a protiv pravnosnažne presude Višeg suda kojom je okrivljeni oglašen krivim zbog izvršenja krivičnog dela neovlašćeno stavljanje u promet opojnih droga u produženju i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 5 godina.

Odredbom čl. 483 st. 3 ZKP propisano je da zahtev za zaštitu zakonitosti okrivljeni može podneti isključivo preko branioca.

Odredbom čl 74 tač. 2 propisana je obavezna odbrana i to da okrivljeni mora imati branioca ako se postupak vodi zbog krivičnog dela za koje je propisana kazna zatvora od osam godina ili teža kazna-od prvog saslušanja, pa do pravnosnažnog okončanja krivičnog postupka. Dakle, odredbom čl. 74 ZKP su taksativno nabrojane procesne situacije i na taj način jasno opredeljeno u kojim situacijama okrivljeni mora imati branioca i do kada.

Kako je branilac koji je branio okrivljenog po službenoj dužnosti do pravnosnažnog okončanja krivičnog postupka, sada podneo zahtev za zaštitu zakonitosti, a krivični postupak se vodio zbog krivičnog dela za koje je propisana kazna zatvora od 3 do 12 godina, to ovaj branilac ne spada u krug lica koja mogu podneti ovaj vanredni pravni lek.

 

                  (Rešenje VKS br. Kzz 548/2018 od 08.05.2018. godine kojim je odbačen kao nedozvoljen zahtev za zaštitu zakonitosti podnet protiv presude Višeg suda u Novom Sadu br. K 71/17 od 18.10.2017. godine.)

 

                                                         Izdvojeno iz sudske prakse Višeg suda u Novom Sadu

                                                                         Autor sentence: Sonja Brankov