Sentence građansko pravo > Porodično pravo
ZAHTEV ZA VRAĆANjE DETETA
Haška konvencija insistira na uspostavljanju ranijeg faktičkog stanja koje je postojalo pre protivpravnog odvođenja ili zadržavanja deteta i njegovo vraćanje u mesto njegovog "uobičajenog boravka". Osnovnom cilju Haške konvencije suprotstavljena je zaštita "najboljeg interesa deteta", koji se ceni u svakom pojedinačnom slučaju.
Iz obrazloženja:
Osnovni cilj Haške konvencije je da obezbedi hitan povratak dece koja su nezakonito odvedena ili zadržana u nekoj od država ugovornica tj. vraćanje te dece u državu iz koje su protivpravno odvedena, kao i da obezbedi da se prava na staranje i viđenje sa detetom po zakonu jedne od država ugovornica stvarno poštuju u drugoj državi ugovornici, odnosno Haška konvencija insistira na uspostavljanju ranijeg faktičkog stanja koje je postojalo pre protivpravnog odvođenja ili zadržavanja deteta i njegovo vraćanje u mesto njegovog "uobičajenog boravka". Osnovnom cilju Haške konvencije suprotstavljena je zaštita "najboljeg interesa deteta", što proizlazi iz Preambule Haške konvencije prema kojoj su "države ugovornice u snažnom uverenju da je interes dece od prvorazrednog značaja u odnosima koji se tiču roditeljskog prava". Međutim, kako je princip "najboljeg interesa deteta" širok pojam koji se ceni u svakom pojedinačnom slučaju, u Haškoj konvenciji je predviđena situacija u kojoj nadležni organ države kojoj je upućen zahtev može odbiti izdavanje naloga za vraćanje deteta i pored toga što je utvrđeno da se radi o nezakonitom odvođenju ili zadržavanju. Prema Haškoj konvenciji odbijanje zahteva je moguće u slučaju da postoji ozbiljna opasnost da bi povratak izložio dete fizičkoj opasnosti ili psihičkoj traumi ili ga na drugi način doveo u nepovoljan položaj (član 13. stav 1 tačka b); kada dete određenog uzrasta i stepena zrelosti odbija povratak (član 13. stav 2), ako bi povratak predstavljalo kršenje osnovnih principa zaštite ljudskih prava i osnovnih sloboda države kojoj je upućen zahtev (član 20).
Imajući u vidu stanje u spisu, te sadržinu odredaba 12 i 13 Konvencije o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice dece, ovaj sud je našao da je pobijana odluka pravilna, te da se prvostepeni sud, suprotno žalbenim navodima, pozvao na odredbe relevantnih propisa prilikom odlučivanja.
Imajući u vidu sve okolnosti slučaja, neće biti u "najboljem interesu" mlt. L. izdavanje naloga za njegovo vraćanje u državu "uobičajenog boravka". Takođe, u konkretnom slučaju utvrđeno je da se mlt. L. integrisao u novu sredinu, zbog čega cilj Haške konvencije - povratak mlt. L. u državu iz koje je odveden radi odlučivanja o pravu na staranje, ne može više da bude postignut i u tom slučaju više ne važi pretpostavka da je zemlja "uobičajenog boravka" u najboljoj poziciji da reši spor, a ovo iz razloga što je u konkretnom slučaju utvrđeno da mlt. L. živi u stabilnoj porodičnoj sredini, pa će sa aspekta zaštite njegovih najboljih interesa u ovom slučaju biti najcelishodnije da i ostane u novoj sredini, budući da se na istu privikao, te bi i po stanovištu ovog suda nalaganje njegovog vraćanja u Australiju bilo stresno, a iste posledice bi imalo i odvajanje od majke i promena životnih okolnosti.
Pravilno je prvostepeni sud utvrdio da nije od presudnog značaja na koji je način došlo do zadržavanja mlt. L. u Srbiji, međutim, nesporno je da je mlt. L. uz saglasnost predlagača i u njegovom dogovoru sa majkom, ovde protivnikom predlagača odveden iz Australije. Međutim i da pored toga što je mlt. L. bez potpune saglasnosti predlagača zadržan u Srbiji, prvostepeni sud je pravilno našao da nije u najboljem interesu mlt. L. da bude vraćen u Australiju, a o čemu se izjasnio i veštak specijalista medicinske psihologije.
(Rešenje Višeg suda u Novom Sadu, poslovni broj Gž 6729/20 od 09.10.2020. godine)
Sentencu sastavila: Nevena Maksimović, samostalni savetnik