Sentence građansko pravo > Parnični postupak

SADRŽAJ IZREKE

Zakonom o parničnom postupku nije predviđeno da izreka odluke mora da sadrži paricioni rok, niti pretnju prinudnim izvršenjem kao obavezan i potreban element, a nije ni neophodan da bi obaveza iz odluke postala izvršna.

           

Iz obrazloženja:

Nisu osnovani navodi žalbe tužilaca kojima isti nastoje da ospore rešenje kojim je razrezana taksa na tužbu i odluku, odnosno da osujetite obavezu po istome, isticanjem da rešenje o visini taksene obaveze uopšte nije podobno za izvršenje, jer u izreci rešenja nije naveden paricioni rok za izvršenje obaveze, niti je navedeno da se isto, u suprotnom, ima izvršitim prinudnim putem. Naime, Zakonom o parničnom postupku nije predviđeno da izreka odluke mora da sadrži paricioni rok, niti pretnju prinudnim izvršenjem kao obavezan i potreban element, a nije ni neophodan da bi obaveza iz odluke postala izvršna, s obzirom na to da su članom 43. Zakona o izvršenju i obezbeđenju regulisani uslovi pod kojima sudska odluka postaje izvršna, a po pravilu, uslov je njena pravnosnažnost i protek roka za dobrovoljno ispunjenje, kao i da je sud koji je odlučivao o potraživanju u prvom stepenu ocenio ispunjenost uslova za nastupanje izvršnosti, potvrđujući ih davanjem potvrde o izvršnosti.

 

Shodno navedenom, zbog izostanka navoda o tome da su tužioci dužni na ispunjenje taksene obaveze u paricionom roku, pod pretnjom izvršenja, kakva obaveza inače postoji po samom zakonu, a u sudskoj odluci se unosi samo kao uobičajena, ali u suštini nepotrebna "floskula", za tužioce ne može nastati nikakva štetna posledica, zbog čega su svi njihovi suprotni žalbeni navodi bez osnova.

 

(Rešenje Višeg suda u Novom Sadu, poslovni broj Gž 4034/18 od 13.04.2021. godine)

                                    Sentencu sastavila: Nevena Maksimović, samostalni savetnik